Advert
Advert
Advert

“FAHRİ DANIŞMAN” OLDULAR…

“FAHRİ DANIŞMAN” OLDULAR…
Bu içerik 6415 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, geçtiğimiz hafta sonu ilçemizde bulunan tüm okullarda ayrı ayrı kutlandı… Fatih İlkokulu’nda da düzenlenen kutlama programı velilerin de ilgisiyle renkli geçti…

Saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşımızın seslendirilmesiyle başlayan törende günün önem ve anlamını belirten konuşma Fatih İlkokulu Okul Müdürü Bülent Hekimoğlu tarafından yapıldı. TBMM’in 96. kuruluş yıl dönümü olan bugün, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak iki bayramı bir arada kutladığımızı belirten Hekimoğlu, “Bu büyük bayram, hepimize kutlu olsun. Bu kutlu güne hazırlanmak için haftalarca emek verdiniz. Öğretmenlerinize, size ve bu kutlu günün heyecanını sizinle paylaşan anne ve babalarınıza çok teşekkür eder ve güzel çalışmalarınızdan dolayı hepinizi tebrik ederim” dedi.

Emekli öğretmenler fahri eğitim danışmanı oldu…

Konuşması sırasında emekli öğretmenlerle ilgili yaptıkları bir çalışmayı da paylaşan Hekimoğlu, “Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ‘Lider Yöneticiler Projesi’ çerçevesinde Fatih İlkokulu Müdürlüğü tarafından hazırlanmış bir proje çerçevesinde; emekli olmuş, bugün de hale öğretmenlik duyguları ile hareket eden, ilk günkü öğretmenlik heyecanı taşıyan ve üretmeye devam eden emekli öğretmenler arasından belirlenen isimlere ‘Fahri Eğitim Danışmanlığı’ unvanı verilmesi Okul Müdürlüğü tarafından öğretmenler kuruluna teklif edilmiş ve öğretmenler kurulu onayı ile emekli öğretmenlerden Mehmet Sarı, Birgül Özgül, Fatma Meriç’in ve Jale Sağıroğlu’nun Fatih İlkokulu fahri eğitim danışmanları unvanı ile onurlandırılmalarına karar verildi” dedi.

Şube zümre başkanı öğretmenlerle birlikte emekli öğretmenlere ‘Fahri Eğitim Danışmanı’ sertifikalarını takdim eden Hekimoğlu, projeyle ilgili şunları söyledi:

“Bu proje, bir seferlik faaliyet olarak değil, dinamik bir süreç olarak planlandı. Her yıl kasım ayı içinde öğretmenler kurulunda belirli kriterler çerçevesinde belirlenecek emekli öğretmenlerimize ‘Fahri Eğitim Danışmanı’ unvanı verilmeye devam edilecek. Böylece bizler de hem önceki hem de yeni fahri eğitim danışmanlarımızın tecrübelerinden yararlanmayı sürdüreceğiz.

Bu proje vesilesi ile yaşamı boyunca, çalışmayı yaşamın anlamı olarak kabul eden ve yaptığı işe bağımlı duruma gelen emekli öğretmenlerimizi her şeyden önemli tuttukları okulları ve öğrencileri ile buluşturarak onlara manevi destek olmak, eski günlerini hatırlatmak, emekli öğretmenlerimizin tecrübeleri ve öğretmenlik yaşantı hikayeleri ile mesleki duygularımızı besleyerek motivasyon kazandırmaya çalışacağız. Hem emekli öğretmenlerimizin hem de bizlerin, bireysel enerjilerimiz artacaktır.

Bireysel olarak karşılaştığımız güçlükleri yenmede daha kararlı bir ilerleme sağlayacağız. Aktif iş yaşamından emeklilik dönemine geçişte biyolojik, psikolojik, sosyal açıdan emekli öğretmenlerimizi ister istemez etkilemektedir. Bu proje ile onları okulları ve öğrencileri ile tekrar buluşturarak kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayacağız.

Bu proje kapsamında gerçekleştirilecek temel etkinlikler şunlar olacaktır. Fahri Eğitim Danışmanı öğretmenlerimiz ayda bir kez okulumuza davet edilecekler. Bu ziyaret günlerinde okulumuz aktif öğretmenleri ile fahri eğitim danışmanı emekli öğretmenlerimizin sohbet edecekleri sohbet saatler düzenlenecek. Serbest etkinlik saatlerinde sınıflarda misafir edilecekler. Arzu ederlerse o dersin öğretmenliğini yapacaklar. Tecrübe paylaşımı yapılacak. Tecrübenin öneminin farkındalığı sağlanacak. Mesleki duygular beslenecek. Duygusal motivasyon sağlanacak. Fahri eğitim danışmanlarımız sınıf veli toplantılara davet edilecek. Eğitimin önemine dikkat çekilerek zaman içerisinde eğitim sayesinde toplumun nereden nereye geldiği vurgulanacak. Velilerin öğrencilerinin eğitimlerine olan duyarlılıklarının artması sağlanacak. Eski veli öğretmen öğrenci ilişkisinden ve bu ilişkinin veli ve öğrenci üzerindeki olumlu sonuçlarından bahsedilerek öğretmenin önemi ve saygınlığına dikkat çekilecek.

Emekli öğretmen kulağa hoş gelen bir hitap. Hitaptan öte bir ünvan. Bir öğretmenin kazanacağı son unvan; Öğretmen, Uzman Öğretmen, Baş Öğretmen ve Emekli Öğretmen. Emekli öğretmen unvanı kıymetli bir unvan. Bir birikim, bir yaşanmışlıklar külliyesi, değerli bir hazine. Emekli öğretmen her yerde, her zaman, herkesi eğitme, bir şeyler öğretme sevdasından vazgeçmemiş, sürekli ‘ben eğitmenim, eğitim neferiyim’ diye gezinen kişidir.

İşte biz de ‘emekli öğretmenlerimizden öğrenecek çok şeyler var’ diyerek onları mümkün olduğu kadar yakınımızda tutarak birikimlerinden yararlanmayı düşünüyoruz.

Öğretmenlik mesleği tarihimizde hep önemli olmuştur. Osmanlı padişahları, yanlarında hep eğitmenleri ve bilge kişileri bulundurmuştur. Osman Bey’in yanında Şeyh Edebali’yi, Fatih’in yanında Ak Şemsettin’i, Kanuni’nin yanında Ebu’s-Suud Efendi’yi gördüğünüzde, toplumun, kültürün ve devletin asıl mimarlarını ve onların eserlerini görmüş olursunuz. Onun için Osmanlı’da muallimler memur olarak görülmemiş; toplumun öncüleri, rehberlik yapan kesim olarak değerlendirilmiş. Bu anlayış Cumhuriyet döneminde de devam etmiştir.”

Hekimoğlu, öğretmene değer veren anlayışın günümüzde de eksilmeden devam etmesi temennisinde bulunarak fahri eğitim danışmanı unvan belgelerini emekli öğretmenlere teslim etti.

Yapılan törenin ardından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çocukların hazırlamış oldukları gösterilerle, velilerin de ilgisiyle renkli geçti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500