Advert
Advert
Advert

“YERLİ VE YABANCI MAFYALAR İFLAS EDECEK OTEL AVINDA”

“YERLİ VE YABANCI MAFYALAR İFLAS EDECEK OTEL AVINDA”
Bu içerik 2955 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

MHP MYK Üyesi Muğla Milletvekili Erdoğan TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada ‘Turizm Sektörü’nün içinde bulunduğu sıkıntılı duruma dikkat çekti. 273 Sıra Sayılı Kanun tasarılarının görüşülmesi devam ederken 16. Madde üzerinde MHP Grubu adına yaptığı konuşmada birçok işletmenin iflasın eşiğinde olduğuna dikkat çeken Erdoğan hükümetin açıkladığı turizm paketinin eksik ve yetersiz olduğunu söyledi. Yerli ve yabancı mafya gruplarının iflas eden veya edecek olan turistik işletme avında olduğunu söyleyen Erdoğan turizm işletmelerinden alınan ecri misillerin tahsilâtının ertelenmesinin yeterli olmadığını söyleyerek “2016 yılındaki ecri misil tahsilâtlarını, tamamen tahakkuklarını ortadan kaldıralım, bu insanlara devletimiz en azından bu şekilde küçük bir destek sunsun” ifadelerini kullandı.

Hayatım Boyunca Turizm Sektörünün Bu Kadar Sıkıntıda Olduğunu Görmedim…

“Bugün, maalesef, ben bir Muğla Milletvekili olarak, kendi yaşadığım dönemde Muğla'nın bu kadar psikolojik olarak zor bir ekonomik yılla, turizmle, tarımla karşı karşıya olduğu dönemi ilk defa görüyorum.” diye konuşan Erdoğan “Muğla'nın bu kadar psikolojik olarak zor bir ekonomik yılla, turizmle, tarımla karşı karşıya olduğu dönemi ilk defa görüyorum.” dedi.

 

Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti; “Bu maddede, sadece turizm belgeli tesislerin ecrimisilleri yani 2016 yılındaki ecrimisil bedelleri üç yılda eşit taksitlere bölünmektedir. Bunun yanında, belediye işletmeli turistik tesislerin bundan da yararlanması mümkün değildir. İki hafta önce burada bir araştırma önergesi getirdik Milliyetçi Hareket Partisi grubu olarak, o araştırma önergemizi reddettiniz. Ancak, zaman geçmeden, hâlâ daha vakit varken, turizm meselesini Hükûmetin masaya yatırması ve turizmciyi kurtaracak, sezonu kurtaracak, insanlarımızı işsizlikten, aşsızlıktan, çaresizlikten kurtaracak bir çözüm üretmesi lazım. İki hafta önce burada bir araştırma önergesi getirdik Milliyetçi Hareket Partisi grubu olarak, o araştırma önergemizi reddettiniz. Hiç olmazsa bu maddeyle ilgili olarak da 2016 yılında, insanların gelir beklentisinin bu kadar düştüğü bir dönemde, devlet olarak bizim yapabileceğimiz… En azından gerek turizm Bakanlığından işletme belgesi almış gerek belediyelerden işletme belgesi almış bütün turizm işletmelerinin 2016 yılındaki ecrimisil tahsilatlarını, tamamen tahakkuklarını ortadan kaldıralım, bu insanlara devletimiz en azından bu şekilde küçük bir destek sunsun. Eğer bu yapılmazsa 2016 yılında maalesef birçok turizm tesisi el değiştirir.

İşsizlik Tahmin Edemeyeceğiniz Boyuta Çıkar

Turizmde en mağdur illerden birisi Muğla. Niye Muğla? Muğla'nın 2 tane uluslararası hava limanı var ama Muğla'ya uçak yok. Türk Hava Yolları, Afrika'nın her noktasına gidecek uçak buluyor ama Muğla'ya koyacak uçak yok, Muğla'dan Anadolu'nun hiçbir yerine giden uçak yok. Ankara'dan Muğla'ya gitmek isteseniz haftanın üç gününde bile doğru düzgün uçak bulamıyorsunuz.

Yani, Hükûmet bugün bu işe müdahale etmeyecekse, turizmciyi bugün rahatlatmayacaksa, turizmcinin derdine bugün çare olmayacaksa bu işleri ne zaman yapacak? Her şeye vakit buluyorsunuz, her şeye kaynak buluyorsunuz ama bu işten ekmek yiyen binlerce insan hâlâ daha sezonda bir ümitle iş arayan listesinde yok. Eğer bunları şimdi çözmezseniz, eylül ayında ortaya çıkacak işsizlik rakamları bile sizin bugün hayal edemediğiniz boyutlara çıkar.”

MHP Grubu geçtiğimiz günlerde turizm sektörünün sorunlarının araştırılması için araştırma komisyonu kurulmasını teklif etmiş ve bu teklif Ak Partili milletvekillerinin oylarıyla reddedilmişti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500